Neden Masaj Yaptırmalıyız?

Yaklaşık 3000 yıllık tarihi olan masaj son yıllarda çok popüler olmaya başladı. Kimisi Bahçelievler Masaj Salonu gibi kurumsal kimisi ise adı sanı duyulmamış tek şubeli pek çok masaj salonu açıldı. Klasik genel ya da bölgesel masajın yanında Thai masajı, anti selülit masajı, derin doku masajı vb. olmak üzere pek çok masaj türü hayatımıza girmiş durumda. Eskiden sadece sporcular tarafından düzenli olarak yapılan masaj bugün açılan masaj salonlarıyla pek çok kişi tarafından yaptırılmaya başlandı. Masaj salonları artık eskisinden çok daha gelişmiş durumda. Artık kaliteli yağlar kullanıyorlar ve de sertifikalı masörlerle çalışıyorlar. Peki, masajın yararları nelerdir ve neden yaptırmalıyız?

Bu soruyu verilecek bir sürü cevap vardır. Öncelikli masaj vücudun bir ihtiyacıdır ve vücuttaki sistemlerin dengelenmesine önemli derecede katkıda bulunur. Ayrıca masaj stres hormonu olarak bilinen kortisolun seviyesini düşürerek tansiyonun düşmesine ve kişinin rahatlamasına olanak sağlar. Kortisol seviyesine düşüren masaj aynı zamanda dopamin ve serotonin hormonlarının seviyesini yükseltir. Bu sayede kişi daha olumlu bir ruh haline bürünür ve yaptığı işe karşı motivasyonu yükselir. Bahçelievler Masaj Salonu masajın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylemektedir. Masaj migren vb. baş ağrılarını hafifletmektedir. Kan dolaşımını ve hücre yenilenme hızını arttıran masaj sayesinde daha canlı ve daha genç görünen bir cilde sahip olursunuz.

Masaj yaraların daha erken iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bahçelievler Masaj Salonu kadın müşterilerinin adet ağrılarını azaltmak için özellikle adet döneminden önce masaj yaptırmaya geldiklerini söylüyor. Masaj uyku sorunu çeken insanların uykularının düzene girmesine yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Masajın bütün bu olumlu etkilerini gösterebilmesi masörün bu konudaki eğitimine ve yeteneğine bağlıdır. Alanında yetkin olmayan birinin yaptığı mesaj masaj yaptıran kişiye bir yarar sağlamaz. Bu yüzden masaj yaptırmaya giden kişilerin gidecekleri salonu seçerken özenli davranmaları gerekmektedir. Gidilecek salonda çalışan kişiler mutlaka alanında yetkin sertifika kişiler olmalıdır. Ayrıca yapılan masajın kalitesi kadar masaj yapılan yerinin temiz olması da önemlidir. Seçilen masaj salonunun hijyen kurallarına uyan bir yer olması salık açısından oldukça önemlidir.