Masaj Nedir?

Masaj; vücuttaki kas, sinir ve de kan dolaşımını düzenlemek için kullanılan kaslara elle ya da masaj için üretilen araçlarla belirli bir düzene göre uygulanan hareketler bütününe denir. Masaj günümüzden yaklaşık 3000 yıl önce ilk defa Çinliler tarafından uygulandı ve o günden beri tıp bilimine yardımcı olmaya devam ediyor. Günümüzde masaj tedavi ya da rahatlama amacıyla Avrupa Yakası Masaj Salonu gibi yerlerde varlığını devam ettiriyor. Masajın faydaları arasında ağrıları dindirmek, şişlikleri azaltmak, yaraların iyileşmesini hızlandırmak, kasları gevşetmek ve rahatlamak amacıyla çok farklı şekillerde kullanılıyor. Düzenli masajın cildi yenilediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve de varis gibi hastalıların oluşma riskini azalttığı bilinmektedir.

Masaj hiçbir hastalık için tedavi yöntemi değildir masaj sadece tedavinin hızlı ve kolay bir şekilde sonuç vermesi için başvurulan yardımcı bir yöntemdir. Kimi otoriteler kas ile el arasındaki teması engellediği için masajın kayganlaştırıcı olmadan yapılması gerektiğini savunsa da Avrupa Yakası Masaj Salonu hem sürtünmeden oluşacak tahrişi engellemek hem de masaj yaptıran kişinin cildini beslemek için masaj esnasında hafif kokulu ve besleyici yağlar kullanır. Masajda genellikle badem yağı, zeytinyağı, hardal yağı, susam yağı ve Hindistan cevizi yağı kullanılır. Klasik masajın farklı tekniği vardır. Bunlar; Haffa tekniği, Mennel tekniği, Mc Millan Tekniği ve Ling Tekniğidir. Bu tekniklerin hepsi farklı ilkelere dayalıdır ve farklı ülkelerde geliştirilmiştir.

Haffa tekniği; Alman tekniğidir ve bu teknikte bütün kas grupları ayrı ayrı ele alınır. Mennel Tekniği; Ellerin vücut ile sürekli temas halinde olmadığı İngiliz tekniğidir. Mc Millan Tekniği; Ven ve Lenf yollarını temel alan Amerikan masaj tekniğidir. Ling Tekniği ise herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerin üzerinde uygulanan İsveç tekniğidir. Avrupa Yakası Masaj Salonu bu tekniklerinden birini müşterinin ihtiyacına göre seçip uygular. Pek çok kişi sadece vücudunun herhangi bir yerinde ağrı hissettiği zaman masaj yaptırma ihtiyacı duyar fakat bu yanlış bir tutumdur. Vücudun kendini yenileyebilmesi, dinç hissetmesi, kan dolaşımın hızlanması ve de bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından her vücudun masaja ihtiyacı vardır.